SMA5J24AHM3/I is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for SMA5J24AHM3/I is not available
SMA5J24AHM3/I
DigiKey Part Number
SMA5J24AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J24AHM3/I
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 12.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
500W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.9A