SMA5J20A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9.945
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J20A-E3/5A is not available
SMA5J20A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J20A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J20A-E3/5A
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V