SMA5J17CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J17CAHE3/61 is not available
SMA5J17CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMA5J17CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J17CAHE3/61
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 18.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V