SMA5J16CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J16CAHE3/61 is not available
SMA5J16CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMA5J16CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J16CAHE3/61
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 19.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V