SMA5J14A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Nexperia USA Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 471
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMA5J14A-E3/5A is not available
SMA5J14A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J14A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J14A-E3/5A
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V