SMA5J10A-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 40.024
Datasheet
Bourns Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J10A-E3/61 is not available
SMA5J10A-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J10A-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J10A-E3/61
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 29.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
29.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V