SM8S36AHM3/I
DigiKey Part Number
112-SM8S36AHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SM8S36AHM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-SM8S36AHM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S36AHM3/I
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 114A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
114A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-218AC
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V