SM5S24A-E3/2D
DigiKey Part Number
SM5S24A-E3/2DGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S24A-E3/2D
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V