SM15T33AHM3/H is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
45.7V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SM15T33AHM3/H
DigiKey Part Number
SM15T33AHM3/H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T33AHM3/H
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V