SBYV27-100-E3/54
DigiKey Part Number
SBYV27-100-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBYV27-100-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBYV27-100-E3/54
Description
DIODE STANDARD 100V 2A DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Through Hole DO-204AC (DO-15)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
15 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.07 V @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)