SBLB25L30CT-E3/81 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 8.044
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 30 V 12.5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
SBLB25L30CT-E3/81
DigiKey Part Number
SBLB25L30CT-E3/81-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBLB25L30CT-E3/81
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 30V TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 12.5 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 µA @ 30 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
12.5A