SB5H90-E3/73
DigiKey Part Number
SB5H90-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
SB5H90-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB5H90-E3/73
Description
DIODE SCHOTTKY 90V 5A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 90 V 5A Through Hole DO-201AD
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 90 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
90 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 5 A