SA60CA-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 726
In Stock: 106
96.8V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA60CA-E3/54
DigiKey Part Number
SA60CA-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA60CA-E3/54
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V