SA12A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 200
19.9V Clamp 25.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA12A-E3/73
DigiKey Part Number
SA12A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA12A-E3/73
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA12A-E3/73 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V