MBR40H60PT-E3/45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 40A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3
MBR40H60PT-E3/45
DigiKey Part Number
MBR40H60PT-E3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR40H60PT-E3/45
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 40A TO247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 40 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-247AD (TO-3P)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A