GSOT12C-G3-08
DigiKey Part Number
112-GSOT12C-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GSOT12C-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GSOT12C-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSOT12C-G3-08
Description
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT233
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
312W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
115pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)