GSOT12-HG3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10.000
Datasheet
26V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
GSOT12-HG3-18
DigiKey Part Number
GSOT12-HG3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSOT12-HG3-18
Description
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT233
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GSOT12-HG3-18 Models
Category
Power - Peak Pulse
312W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
115pF @ 1MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)