GPP15D-E3/73 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.195
Datasheet
STMicroelectronics
Diode 200 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
GPP15D-E3/73
DigiKey Part Number
GPP15D-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPP15D-E3/73
Description
DIODE STANDARD 200V 1.5A DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A