GP15J-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8.822
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
GP15J-E3/73
DigiKey Part Number
GP15J-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP15J-E3/73
Description
DIODE STANDARD 600V 1.5A DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
3.5 µs
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A