GDZ3V6B-HG3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 16
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 966
onsemi
In Stock: 5.650
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ3V6B-HG3-18
DigiKey Part Number
GDZ3V6B-HG3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ3V6B-HG3-18
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms