GBPC35005-E4/51
DigiKey Part Number
GBPC35005-E4/51GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBPC35005-E4/51
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 35A GBPC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V QC Terminal GBPC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GBPC35005-E4/51 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 17.5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
QC Terminal
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-Square, GBPC
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBPC
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
35 A