FEP16DT-E3/45
DigiKey Part Number
FEP16DT-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FEP16DT-E3/45
Description
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO-220-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 16A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FEP16DT-E3/45 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
16A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 8 A