BZX84C15-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C15-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C15-HE3_A-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C15-HE3_A-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms