BZX84C15-E3-08
DigiKey Part Number
BZX84C15-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C15-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C15-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15-E3-08
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±6%
Base Product Number
Power - Max
300 mW