BZX84B5V6-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 15.098
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 4.500
Datasheet
In Stock: 13
Similar
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B5V6-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84B5V6-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B5V6-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B5V6-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V6-E3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW