BZX84B5V1-HE3-18
DigiKey Part Number
112-BZX84B5V1-HE3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84B5V1-HE3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84B5V1-HE3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V1-HE3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms