BZX584C27-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 27 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
BZX584C27-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX584C27-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584C27-G3-08
Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Supplier Device Package
SOD-523
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW