BZX384C7V5-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 32
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 150
In Stock: 0
Diodes Incorporated
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 874
Zener Diode 7.5 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C7V5-E3-08
DigiKey Part Number
BZX384C7V5-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C7V5-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384C7V5-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C7V5-E3-08
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW