BZX384C6V8-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 177
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
In Stock: 75
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
In Stock: 20
Zener Diode 6.8 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C6V8-E3-18
DigiKey Part Number
BZX384C6V8-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C6V8-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384C6V8-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C6V8-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW