BZX384C6V2-HG3_A18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZX384C6V2-HG3_A18 is not available
BZX384C6V2-HG3_A18
DigiKey Part Number
112-BZX384C6V2-HG3_A18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C6V2-HG3_A18
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
6 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW