BZX384C2V7-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BZX384C2V7-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C2V7-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C2V7-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C2V7-HE3-08
Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
BZX384C2V7-HE3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms