BZX384B4V3-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 21.726
Datasheet
Similar
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 4.3 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B4V3-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX384B4V3-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B4V3-HE3-18
Description
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B4V3-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms