BZX384B24-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1.188
Datasheet
Similar
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 24 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B24-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX384B24-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B24-HE3-08
Description
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B24-HE3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms