BZX384B15-G3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 40
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 15 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B15-G3-18
DigiKey Part Number
BZX384B15-G3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384B15-G3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384B15-G3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B15-G3-18
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW