BZX384B15-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 3.079
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 6.478
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 15 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B15-E3-18
DigiKey Part Number
112-BZX384B15-E3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384B15-E3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384B15-E3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B15-E3-18
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW