BZW04-6V4BHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4.500
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Similar
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
11.3V Clamp 35.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-6V4BHE3/54
DigiKey Part Number
BZW04-6V4BHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-6V4BHE3/54
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3V DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.3V