BZW04-53BHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
85V Clamp 4.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-53BHE3/54
DigiKey Part Number
BZW04-53BHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-53BHE3/54
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AL
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V