BZW04-256-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
414V Clamp 1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-256-E3/54
DigiKey Part Number
BZW04-256-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-256-E3/54
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AL
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V