BZW04-171HE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 863
STMicroelectronics
STMicroelectronics
274V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-171HE3/54
DigiKey Part Number
BZW04-171HE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-171HE3/54
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V