BZW04-171BHE3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
274V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-171BHE3/73
DigiKey Part Number
BZW04-171BHE3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-171BHE3/73
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V