BZT52C7V5-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.922
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 32
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Zener Diode 7.5 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C7V5-G3-18
DigiKey Part Number
BZT52C7V5-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C7V5-G3-18
Description
DIODE ZENER 7.5V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW