BZT52C6V2-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13.308
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 8.165
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 337
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 428
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 323
Zener Diode 6.2 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C6V2-G3-18
DigiKey Part Number
BZT52C6V2-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V2-G3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW