BZT52C5V1-HE3-08
DigiKey Part Number
BZT52C5V1-HE3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C5V1-HE3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C5V1-HE3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1-HE3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 800 mV
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms