BZT52C56-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
In Stock: 567
onsemi
onsemi
Zener Diode 56 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C56-HE3-18
DigiKey Part Number
BZT52C56-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C56-HE3-18
Description
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
410 mW