BZT52C56-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14.900
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 56 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C56-HE3-08
DigiKey Part Number
BZT52C56-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C56-HE3-08
Description
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW