BZT52C56-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
onsemi
Zener Diode 56 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C56-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C56-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C56-E3-18
Description
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
410 mW
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%