BZT52C4V7-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 23.558
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Microchip Technology
Central Semiconductor Corp
In Stock: 915
onsemi
onsemi
Zener Diode 4.7 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C4V7-HE3-18
DigiKey Part Number
BZT52C4V7-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C4V7-HE3-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
78 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
410 mW