BZT52B18-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Zener Diode 18 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B18-HE3-08
DigiKey Part Number
BZT52B18-HE3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52B18-HE3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52B18-HE3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B18-HE3-08
Description
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms