BZT52B16-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11.402
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Zener Diode 16 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B16-G3-18
DigiKey Part Number
BZT52B16-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B16-G3-18
Description
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW