BZT03C7V5-TR
DigiKey Part Number
112-BZT03C7V5-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT03C7V5-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT03C7V5-TR
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.3W SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 1.3 W ±6% Through Hole SOD-57
Category
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
750 µA @ 5.6 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-57
Power - Max
1.3 W